Alevi Zerrin Özer Alevilere ‘hıyar ve cahil’ dedi!

Zerrin Özer, Başbakan Erdoğan’ın vizyon toplantısına katılmasına tepki gösteren Alevi kökenli vatandaşlara ‘cahil’ dedi! Hızını alamadı, bir de ‘hıyar’ dedi!

‘Vizyon Belgesi’ toplantısına katılması, Alevi kimliği üzerinden tartışma konusu yapılan ve boynunda taşıdığı ‘Zülfikâr’ kolyesine gösterilen tepkiler üzerine Sanatçı Zerrin Özer, Twitter hesabından sert açıklamalarda bulundu. Özer, şunları söyledi: “Zülfikarıma laf yok… Aklınızı alırım küçük beyinli cahiller… Düne kadar Aleviyim demeye korkan cahiller Zülfikarı ilk takan Aleviyim. Sizin salaklığınızdan birleşemiyoruz.. Yoksa kim bizim kadar çoğunluk. Yıllardır, korka korka saklandınız utançmışız gibi. Bana Alevilikten söz etmeyin de karşıma gelin korkaklar!!! Bu arada ettiğiniz ahlaksızca sözlerle benim hiç işim olmaz.Yani kendin yazıyorsun kendin okuyorsun, anladın mı hıyar?”

Erdoğan’ın talimatıyla TRT’ye geçmişti
2010’lu yıllarda kariyerinde gerileyen Zerrin Özer, TRT Müzik kanalında yaptığı “Anılarla Gel” programıyla ekranlara 2012 Aralık’ında geri döndü.

2012 yılında Özer’in; albüm yapamadığı, yapımcı bulamadığı bu nedenle zor zamanlar yaşadığına dair haberler çıkmıştı. O dönemde Başbakan’la bir davette karşılaşan Özer, Erdoğan’a durumunu anlatıp kendisine yardımcı olmasını istedi. İşsiz olduğunu, böyle giderse sokaklarda yatacağını söyleyen Özer’e Başbakan yardım elini uzattı ve TRT’ye talimat verip Zerrin Özer için gerekenin yapılması talimatını verdi. Özer, Başbakan’ın bu talimatından hemen sonra TRT Müzik’te “Anılarla Gel” isimli bir müzik programı yapmaya başladı.

Zerrin Özer’e ayrıca, – iddialara göre yine Başbakan’ın ricası sonucunda – Orhan Gencebay’ın da yapımcısı olan Polat Yağcı yardım eli uzattı ve albüm yapmasını sağladı.

Zerrin Özer, 2012 Ekim ayında Başbakan’dan yardım istemiş; bu talebi, yazarımız Murat Renay aşağıdaki yazıyla eleştirmişti.

Zerrin Özer ve Başbakan’ın talimat zincirlemesi

Murat Renay, albümü için Başbakan’dan yardım isteyen Zerrin Özer’in ortaya çıkardığı talimat zincirlemesinin düşündürdüklerini yazdı.

Öncelikle, İkinci Sayfa magazin programının haberini virgülüne dokunmadan bir yazalım:

‘Zerrin Özer, Başbakan Tayyip Erdoğan ile bir davette karşılaştı. Albüm yapamadığını, yapımcı bulamadığını söyledi. Başbakan Tayyip Erdoğan ‘Gezegen Mehmet’e talimat verip Zerrin Özer’e yardımcı olmalarını istedi. Zerrin Özer’e, Orhan Gencebay’ın da yapımcısı olan Polat Yağcı yardım eli uzattı. Sanatçının albümü 1 ay sonra piyasada.’

Bu haberde kaç tane kusurlu hareket gördünüz? Haydi size veya bana göre kusurlu olmasını bıraktım da bu haberden kaç tane ders çıkardınız? Kaçınız benim gibi aydınlandı?

Madde madde sayalım:

Zerrin Özer, Başbakan Tayyip Erdoğan ile bir davette karşılaştı. Albüm yapamadığını, yapımcı bulamadığını söyledi.

Benim de çocukluğumun, ergenlik çağımın en sevdiğim şarkıcılarından biri olan Zerrin Özer  –eğri oturup doğru konuşursak- özellikle Şehrazat’la çalıştığı İftira albümünden sonra dişe dokunur bir iş yapamadı. Ardı ardına çıkardığı derleme albümlerden sonra türkü’den rock albümlerine kadar her türü denedi ancak 1990 ve sonrası doğumlular için akıllarda kalan Zerrin Özer’in şarkıcılığı değil Popstar yarışmalarındaki çıkışları ve gülüşünün abartılı taklitleri olabildi. Evet hala daha içinde olduğu bütün tribute albümlerinde (Murathan Mungan, Onno Tunç, Orhan Gencebay) bizleri sesiyle /yorumuyla mest etmeye devam ediyor ancak bir çok insanın dile getireceği gibi ne hak ettiği yere ne de istediği yere gelmiş değil. Varsın gelmemiş olsun, varsın biz onu 2000 öncesi yaptığı güzel işlerle hatırlayalım halen, ne çıkar.

Bu ona yetmedi. Bir davette gördüğü Başbakan’a bu durumundan bahsetti. Mağdur bir insanın Başbakan’dan iş istemesi gibi. Bir sanatçı/şarkıcı olarak Başbakan’la konuşması gereken ilk şey buymuş gibi. Zerrin Özer’e yazıklar olsun! Hani Dünya Tatlısı, hani?

Başbakan Tayyip Erdoğan ‘Gezegen Mehmet’e talimat verip Zerrin Özer’e yardımcı olmalarını istedi.

VJ Bülent’i KRAL’dan –homofobisi yüzünden haşa değil ama formata uygun olmadığı gerekçesiyle- kovması ile ünlenen müzik(!) dünyamızın en güçlü isimlerinden biri olan Radyocu “Gezegen Mehmet” şu anda Türkiye’nin en önemli müzik kanalları ve radyolarının genel yayın yönetmeni olarak dilediği gibi davranabilir elbette ama Başbakan’ın talimat vereceği biri midir orasından emin değilim? Gezegen Mehmet, AKP’nin kabinesinde “albüm yapamayan sanatçılara yapımcı bulma bakanı” mıdır ki Başbakan’ın bu konuyla ilgili aklına ilk gelen isimdir? İşin burası da düşündürücü. Bu konumdaki bir insanın Başbakan’la olan bu yakınlığı ayrıca düşündürücü tabi ki.

3.Zerrin Özer’e, Orhan Gencebay’ın da yapımcısı olan Polat Yağcı yardım eli uzattı. Sanatçının albümü 1 ay sonra piyasada.

“Zerrin Özer’e başbakan talimatıyla albüm yapma ihalesi” onun üzerine mi kaldı bilmiyorum ama  Polat Yağcı’nın da durumdan vazife çıkaran ilk yapımcı olduğu kesin. Ne de olsa son 2 yılın öne çıkmak için en fazla çırpınan yapımcısından bahsediyoruz. Bu konuya onun talip olmasına şaşırmamak gerekiyor.

Belki de Zerrin Özer’i çok sevdiğiniz için bütün bu yazdıklarımın acımasızca olduğunu düşünebilirsiniz. Ben de kendisini severim. Aslında çaresizlikten yaptığı bu hareket bize siyasetle alakası olmayacağını düşündüğümüz “müzik dünyası”ndaki talimatlar zincirlemesini daha açık ve net bir şekilde gösterdi. O yüzden kendisine ayrıca teşekkür etmek gerekiyor. Ancak ben onun başbakan talimatıyla yapılan bu albümünü ne alırım ne dinlerim ne de başka birine tavsiye ederim, değil bu yılın, yüz yılın en güzel şarkılarını söylemiş bile olsa.

Editörümüz Bu Yazıları da Öneriyor

Facebook Yorum Bölümü

Yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir