SGK cinsiyet değiştirme ameliyatlarını ödeyecek

nil-erkoçlar-rüzgar-677 × 457Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) tüm eğitim ve araştırma hastanelerine gönderdiği yazı, cinsiyet geçişiyle ilgili masrafların SGK güvencesinde olduğunu belirtiyor.

Eşcinsel blog Transsicko’nun haberine göre, trans kimlikleri “hastalık” olarak adlandıran 23 Ekim 2013 tarihli belge, cinsiyet geçiş sürecinin bir standarda oturtulması yolunda önemli bir adım oluşturuyor.

Belgede, cinsiyet geçiş ameliyatlarının protezler dâhil tüm masraflarının SGK güvencesinde olduğu ifade ediliyor. Ayrıca geçiş sürecinde teşhisten itibaren en az 1 yıl Psikiyatri takibi olması, takibin arından ise Endokrinoloji ve Metabolizma, Üroloji, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Psikiyatri ve Rekonstrüktif Cerrahi branş uzmanlarının tamamının bulunduğu sağlık kurulu raporuna Tıbbı Genetik Uzmanı’ndan alınan görüş yazısının eklenmesi gerektiği belirtiliyor.

Yazıda hormon ilaçlarının karşılanıp karşılanmayacağı ve ameliyatların özel hastanelerde yapılması halinde de SGK güvencesinde olup olmadığı belirtilmemiş olsa da bu belgenin ameliyat masraflarını karşılayamayacak durumda olan tüm trans bireyler için büyük bir rahatlama sebebi ve ameliyatını olabilmek için hastanelerle didişen arkadaşlarımız için büyük bir koz olduğunun farkındayız.

Editörümüz Bu Yazıları da Öneriyor

Facebook Yorum Bölümü

Yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir