Greenpeace Levi’s markasını da hizaya getirdi!

levi's-reklam-görseli-1348 × 899Greenpeace’in sürdürdüğü Detox kampanyası ve yüz binlerce insanın talebine yanıt veren Levi’s, ürünlerinden zehirli kimyasalları arındıracağını açıkladı.

Dünyanın en büyük kot markası Levi’s, Greenpeace’in Detox kampanyasına ve yüzbinlerce insanın talebine yanıt vererek 7 yıl içerisinde tüm ürünlerinden ve tedarik zincirinden zehirli kimyasalları arındıracağını açıkladı. Levi’s ayrıca 2013 sonuna dek tüm tedarikçilerinden çevreye bıraktıkları zehirli kimyasalları açıklamalarını talep edecek.

Greenpeace Akdeniz Kampanya Sorumlusu Tarık Nejat Dinç, “İnsanların bugüne dek kampanyamıza verdiği destek sayesinde zehirden arınmaya karar veren firmaların sayısı her geçen gün artıyor. Levi’s da dahil olmak üzere bugüne dek bu konuda adım atan firmalar, Calvin Klein, Gap ve Victoria’s Secret gibi markalara da örnek olmalı. Tekstil sektöründe zehirli kimyasalların kullanımı tamamen ortadan kaldırılana dek bu konuda mücadeleye devam edeceğiz” dedi.

8 günde 200 binin üzerinde imza
Greenpeace’in zehirli giysilerle ilgili 5 Aralık’ta yayımladığı rapor, Levi’s’ın özellikle Meksika ve Çin’deki tedarikçilerinin, çevre ve insan sağlığına zararlı kimyasalları nehirlere saldığını ortaya koymuştu. Raporun yayımlanmasıyla birlikte Greenpeace’in başlattığı imza kampanyasına sadece 8 günde 200 binin üzerinde insan katılarak Levi’s’tan zehirden arınmasını talep etti. Geçtiğimiz hafta sonu Türkiye de dahil 17 ülkede yaklaşık 700 Greenpeace gönüllüsü Levi’s mağazaları önünde eylem yaptı.

11 firma Detox’a giriyor
Greenpeace Detox kampanyasını ilk olarak 2011 yılında duyurdu. Bugüne dek Greenpeace bu konuda 4 ayrı rapor yayımladı ve zehirli kimyasalları ürünleri ve tedarik zincirinden arındırma sözü veren firmaların sayısı Levi’s’la birlikte 11’e çıktı. Geçtiğimiz günlerde yayımlanan son raporda, kanserojenlik açısından en tehlikeli maddeleri Zara’nın ürettiği duyurulmuş; bunun üzerine ünlü marka, gerekli önlemleri alacağı sözü vermişti.

Greenpeace, tüm giyim markalarından, 2020’ye dek zararlı kimyasallarda sıfır atık politikasını benimsemelerini ve şeffaflık ilkesi gereğince tedarik zincirinde yer alan üreticilerin nehirlere bıraktıkları zehirli kimyasal konusunda kamuoyunu düzenli olarak bilgilendirmelerini talep ediyor.

En tehlikelisinin Zara ürünleri olduğu açıklanmıştı
Greenpeace, ürünlerinde zararlı kimyasallar kullanan Zara’ya savaş açtı. Greenpeace Uluslararası tarafından bugün yayımlanan rapor, dünyaca ünlü giyim markalarının ürünlerinin zehirli kimyasallar içerdiğini ortaya koydu.

Ürünleri test edilen markalar arasında Zara, Levi’s, C&A, Mango, Calvin Klein gibi sektörün önde gelenleri yer alıyor. Markaların ürünlerinde tespit edilen kimyasallar, doğaya karıştığı zaman kansere ve hormon bozukluğuna neden olabiliyor.

Greenpeace’in yaptığı incelemeler, 20 farklı giyim markasında tehlikeli kimyasallar bulunduğunu ortaya koydu. Bu markalar içinde Zara, hem hormonal bozukluklara hem de kansere neden olan kimyasallar açığa çıkaran tek markaydı.

Greenpeace tarafından uzun süreli incelemeler sonucunda hazırlanan, “Zehirli Giysiler” raporu 141 parça giysi üzerinde yapılan testler sonucu oluşturuldu. Rapor, zararlı kimyasallar kullanan tekstil üretim tesisleri ile bu ürünleri satan firmalar arasındaki bağlantıyı ortaya koyuyor.

Test edilen ürünlerin büyük bir çoğunluğu gelişmekte olan ülkelerde üretildi. Ürünler arasında kadın ve erkekler için hem yapay hem de doğal ipliklerden üretilmiş kumaş ve kot pantolon, tişört, elbise ve iç çamaşırları bulunuyor. Bu ürünlerde tespit edilen zararlı kimyasallar ya ürünlerde malzemeye katılıyor, ya da imalat aşamasında kullanılıyor.

Rapordaki en önemli bulgulardan biri, test edilen tüm markaların her birinin birden fazla ürününde NPE’lere, yani parçalanınca hormon bozukluğuna neden olan maddelere rastlanmasıydı. Ayrıca incelenen dört üründe yüksek oranda toksik içeren ‘ftalat’ maddesi bulundu. Zara’nın iki ürününde, bazı kumaş boyalarının kullanımından kaynaklanan ve kanserojen amin kalıntıları tespit edildi.

Greenpeace, tüm giyim markalarından, 2020’ye kadar tedarik zincirleri ve ürünlerinden zararlı kimyasalları arındırmalarını talep ediyor. Bugüne kadar H&M ve Marks&Spencer gibi markalar, Greenpeace’in kampanyası sonucu bu konuda taahhütte bulundu. Zara’dan ise ses çıkmadı.

Detoks çağrısı
Greenpeace Küresel DETOX ekibi adına Yiğit Erçevik başlattıkları kampanya ile Zara’yı detoksa çağırdı.

İşte o kampanya metni
Moda bir yandan güzelleştirirken diğer yandan toksik kirliliğe neden olmamalı. H&M ve Marks & Spencer bunu çok iyi biliyor. Onlar ürünlerinden ve tedarik zincirlerinden yayılan tüm zehirli kimyasalları ortadan kaldırmak için söz verdiler. Fakat, dünyanın bir numaralı moda zinciri Zara’dan henüz ses yok.

Fabrikaları, nehirleri ve moda endüstrisini temizleyebilmek için Zara’dan da bu sözü almamız gerekiyor. Zara’nın kirli çamaşırlarını seninle paylaşıyorum, çünkü onları değişmeye ikna edebilmek için dünyanın dört bir yanında hep birlikte mücadele etmemiz gerekiyor.

Zara trendleri ve hakkında konuşulanları yakından takip etmesiyle ünlü. Sosyal ağlarda milyonlarca takipçisi ve hayranı var. Biz de bu mücadeleye milyonlarca kişi olarak başlıyoruz.

Onları detokslamaya ikna edebilecek güçteyiz. Bunu daha önce Zara’nın rakiplerine ve dünyanın önde gelen spor giyim markalarına karşı başardık.

Bizimle misin?

Zara’nın ürünlerinden ve tedarik zincirlerinden yayılan tüm zehirli kimyasalları ortadan kaldırması için başlattığımız kampanyaya katıl. Hepimiz moda kurbanı olmadan harekete geç!

Editörümüz Bu Yazıları da Öneriyor

Facebook Yorum Bölümü

Yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir